
HISTORISK GRUNN. Litt oppe i lia fra Gamle Strømsvei aner vi dimensjonene av Dragen / Søndre skanse. Foto: VICTOR HANSEN

KUNGEN. Karl XII deltok også selv i kamphandlingene. Tegning av David von Krafft (1655–1724), opphavsrett foreldet.
I mars 1716 ble Norge invadert av svenske styrker, og det var svenskekongen selv, Karl XII (den tolvte), som ledet angrepene.
Disse skansene var tema for en kjentmannspost i det kjentmannsheftet som hittil er mest brukt i årets kalender. (Ai, ai! Et ekte kjentmanns-hint! Red.) Vi befinner oss rundt to kilometer cirka nordøst fra gårsdagens turmål.

OMRÅDET. På et Aker-kart fra 1938 har kalendernissen forsøkt å tegne inn ruinene etter skanser samt de to utgangene fra Ellingsrudåsen T-banestasjon. For øvrig er det interessant tankegymnastikk å prøve å se for seg dette området uten dagens bebyggelse.
På begge sider av Gamle Strømsvei finnes det ruiner av skanser som ble bygget rundt år 1700 for å beskytte Christiania mot svenskene.
Den gang det var kjentmannspost her, hang den ved Dragen / Søndre skanse, som i vår tid er den mest avsides av de gamle skansene. I tiden etter at posten hang der, har det vært 300-årsmarkering. Det ble lagt ned et betydelig arbeid i å rekonstruere, restaurere, rydde og skilte skansene. Bare Bjørnen (se kart til høyre) er det ikke gjort noe med for å vise hvordan naturen gradvis vender tilbake på, i og rundt ruiner.
Kjentmenn med litt fartstid er ellers godt kjent med skanseruiner fra Karl XIIs tid, for eksempel ved Gjellebekk i Vestmarka hvor det attpåtil ble reist en obelisk reist til ære for danskekongen kong Fredrik V. I Nordkleiva på Krokskogen finner vi minnesmerker over et slagsted. Det finnes også skanser fra omtrent samme tid i Gjelleråsmarka.
Informasjon om Karl XIIs mislykkede felttog er ikke begrenset til de nevnte stedene, og heller ikke begrenset til Oslomarka. På tur ved Mollbekktjernet i skogen mellom Kambo og Moss finnes det ytterligere et informasjonsskilt om Karl XII. Der blir det tydelig at svenskene ikke klarte å ta Moss, heller.
Ledetråd til julaften: Vannet lenger oppe i terrenget
har samme forbokstav som turmålet julaften.



Speak Your Mind
Du må være innlogget for å kunne kommentere.