RØVERKOLLEN er høyt elsket og mye besøkt av alle slags turfolk, inkludert kjentmannspostjegere som stadig har vært på ferde her. Navnet antyder at litt av hvert kan skje her oppe, men selv er vi aldri blitt frarøvet annet enn pusten når utsikten bretter seg ut.
Røverkollen ser vi fra de fleste hold enten vi befinner oss øst, vest eller nord i marka. TV-masten på den 395 meter høye kollen rett nord for bebyggelsen på Romsås er et solid landemerke på linje med Tryvannstårnet, Kikuttoppen og Varingskollen. Her var det også vardested i gammel tid.
Det 84 meter høye tårnet ble reist så sent som i 1978. Det viktigste formålet var å få en ekstra mast for kringkastingssignaler, som backup og supplement for Tryvannstårnet. I dag er det også base for en rekke mobiltelefonsentraler, leser vi i kjentmannsboka for perioden 2024-2026.
Men Røverkollen er langt mer den grå masten. Bare navnet tenner fantasier om tyver og skjulte skatter.
På Røverkollen er vi definitivt på østkanten, og kjentfolk i disse trakter kan fortelle at kollen tidligere ble kalt de fattiges Finse. Mens borgerskapet satte kursen mot fjell og vidde, inntok arbeiderklasseen Marka for fullt. Med en god porsjon fantasi ble fjellviddene gjenskapt på koller og åser, hvor arbeidsfolk fra østre Aker og Oslo slikket påskesola. Det forteller Bård Alsvik i sine tekster fra byarkivet.
På Røverkollen finner vi også fem fredede gravrøyser fra gammel tid. Rett øst for toppunktet finner vi også et lite naturreservat, opprettet i 1993 for å verne den lokale kalkfuruskogen.
Blåstien over Røverkollen fører oss inn i hjertet av Lillomarka, til Lilloseter og Sinober, via gamle poster som Bleiktjern og Lusevasan. I perioden 2024-2026 har nok mange kombinert posten her med post 24-33 Ruin på Skysethøgda.
På veien dit kan det også passe med et besøk til den monumentale steinmuren på Gamle Bergensvei, kjentmannspost 38 i perioden 2002-2004.
Rundt og på Røverkollen er det mangt å se og ta seg til, og kjentmennesker med litt fartstid har hatt forretninger her flere ganger gjennom tiårene. Min gode venn Willy Nickersen blant dem, og leverte en gang denne beskrivelsen av utsikten herfra:
Fra Røverkollens topp ser du utover hele den sørøstlige Lillomarka med Alunsjøen, Breisjøen, Revlikollen og Slengfehøgda.
I sør ligger byen, fjorden og de karakteristiske blokkene på Tonsenhagen. Og går du gjennom skogen ut på Røverkollens østflanke ser du ikke bare ut over halve Romerike, men også rett inn i østmarka med Ramstadslottet lokkende i det fjerne. Snu blikket til venstre og du har Varingskollen og bakenforliggende åser i nordvest, mens Holterkollen vokter over Romeriksåsens sydflanke i nordøst.
Flere røverstreker: Røvarkula!
RØVERKOLLEN. Post 34 i perioden 2024-2026. Post 36 i perioden 2014-2016.
Start: Romsås kirke eller Skytta P.







Speak Your Mind
Du må være innlogget for å kunne kommentere.