Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator Update cookies preferences

Doppelt opp

DOPPLER er en skikkelse i Erlend Loes roman av samme navn. Den handler om en mann som bryter med samtidens konvensjoner, og sin familie, og blir eneboer oppe i lia ovenfor Båntjern og nedenfor Vettakollens topp.

LEIREN og dens omgivelser, slik der så ut her høsten 2026. Foto: VESLE-BERNHARD

Sammen med fr. Vesle-Bernhard besøkte jeg denne kjentmannsposten en solrik septemberdag, på tur fra Vettakollen stasjon til Sognsvann. Alskens stier går her på kryss og tvers, men få av dem står på kommersielle kart. Med Open Streetmaps og GPS-mottager er derimot saken en annen, så her gikk vi rett på den post som kjentmannskomiteen har satt opp på dette sted.

Som kjentmannsheftet nevner, har utsikten tapt seg en del siden Erlend Loe skrev sin fortelling.

Dopplers leir er gammel moro for utøvere av sporten kjent som geocaching. Her plasserte geocacher jonmarb en slitesterk, men diskret boks i førjulen 2016. Den er ennå på plass og i svært god stand, til glede for dem som kommer til dette bortgjemte stedet i et ellers mye besøkt område.

Båntjern er populært som badevann, lett tilgjengelig som det er fra trikken, som T-banen het før. Oppe på Vettakollen har det også vært kjentmannspost, og ikke minst et virtuelt veipunkt i Kjentmenns julekalender..

Doppler-posten følger et litterært spor som også ble fulgt i perioden 2024-2026 med posten oppkalt etter Fyrstene av Finntjern.

 

DOPPLER. Post 33 i perioden 2026-2028. Geocache siden 2016. Barske beretninger i Kjentmenns forum.

Speak Your Mind

Dette nettstedet bruker Akismet for å redusere spam. Finn ut mer om hvordan kommentardataene dine behandles.