Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator Update cookies preferences

Kjentmenns forum – møteplassen i Marka!

Notifications
Clear all

Post 26-32 De dødes tjern

5 Innlegg
4 Deltakere
12 Reactions
517 Visninger
Nina Didriksen
(@ninad)
Kjentmann
Innmeldt: 26 år siden
Innlegg: 470
Trådstarter   [#580]

Vassepost!

IMG 5573

I disse dager er det nok gummistøvler som gjelder her. Ellers greit å finne posten og veien frem til posten. 

Men, husk at veien langs Store Tryvann fremdeles er stengt etter raset i fjor høst. Trilling av sykkel på den alternative ruten langs vannet går greit, men i dag var det ganske gjørmete der. 

IMG 5574

Er det opplest og vedtatt at det var her filmen ble spilt inn? Jeg synes dette alltid har virket omdiskutert. 


God tur! Hilsen Nina


   
Hans Löwe Larsen og Synnøve Kjærstad likte dette innlegget.
Sitér
(@gunnark)
Kjentmann
Innmeldt: 27 år siden
Innlegg: 57
 

Kanskje det var Båntjern? Rundt Holmenkollåsen var det nok.



   
Synnøve Kjærstad og Nina Didriksen likte dette innlegget.
SvarSitér
Morten Møst
(@store-bernhard)
Noble Member Administrator
Innmeldt: 6 år siden
Innlegg: 470
 

Utendørsscenene er innspilt på tre ulike steder: Skomakertjern, Steinsvannet under Kolsås på vei inn i Lommedalen, og ved Tjernsrud nær Jar, ikke langt fra Norsk Films studio.



   
Synnøve Kjærstad, Gunnark og Nina Didriksen likte dette innlegget.
SvarSitér
(@gunnark)
Kjentmann
Innmeldt: 27 år siden
Innlegg: 57
 

Etter å ha kjøpt KM-heftet i turisthelvete på Skimuseet Holmenkollen 18.06.2026 parkerte jeg ved Tryvannstårnet. Ikke mange her på en hverdag sommerstid, og grei adkomst til Skomakertjern ned og opp alpinbakker eller blåsti hvis man orker litt tunge stigninger. Posten når man via kanten av myra og vått er det fortsatt.   



   
SvarSitér
Victor Hansen
(@vahansen)
Innmeldt: 8 år siden
Innlegg: 55
 

Så går vi rundt om et skomakertjern (tjern!), skomakertjern (tjern!) ...

Eller, siden min forrige post var Doppler: Ta en bok og la den vandre, fra den ene boka til den andre ...

Selv om bildet under ikke levner noen tvil om hvilken vei kjentmenn og kjentkvinner har valgt, er det både lettere og tørrere å følge en liten sti langs nordsiden av tjernet. Mer om det snart.

Men kjempegøy uansett, for jeg tok meg i å lure på om jeg noen gang har sett et så tydelig kjentmannstråkk som inn til denne posten (i mitt tilfelle fra posten).

Finnes det andre kandidater til "tydeligste kjentmannstråkk"?

20260920 183055 krymp

 

Men jeg kom altså inn fra motsatt hold, for jeg kom nordfra fra Skjennungen og Tryvann (etter først å ha gått på små stier og utenfor stier fra Sognsvann til Skjennungen), så det var brukbart slitne bein som ønsket seg korteste og letteste vei inn til kjentmannsposten.

Ved nordøstenden av Skomakertjern går det en liten sti bak et lite trehus og noe skiskrammel. Den valgte jeg å gå inn etter mottoet "stier fører vel et sted, de slutter ikke".

20260920 180906 krymp

Stien fikk riktignok mer karakter av tråkk etter hvert og forsvant litt for meg da jeg kom fram til en bevokst myr, men myra var ikke våt, og etter myra var det over en liten kolle (lavest nærmest Skomakertjern). I skråningen så jeg spor av mennesker og lurte på om det var en annen kjentmann som hadde kommet inn østfra.

På vei ned fra kollen igjen lyste baksiden av posten mot meg:

20260920 181900 krymp

Rett på!

Og derfra var sporene altså tydelige over myra og tilbake til veien og Langevann T.

20260920 181954 krymp


   
Hans Löwe Larsen og Morten Møst likte dette innlegget.
SvarSitér
Del dette