Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator Update cookies preferences

18. desember: Fritt frem for F

FABELAKTIG. Et av kalendermakerens Favorittvann. Foto: VICTOR HANSEN

F med flagg og armer i henhold til et fascinerende semaforsystem som ble brukt til kommunikasjon før telegrafens og radioens tid. Illustrasjon: Denelson83, Wikipedia, lisens CC BY-SA 3.0

Fy flate, for fantasien fant faktisk fort flere F-navn fra ferden fil fagens furmål. F er visst dagens bokstav i dag også, slik den var det både i luke 6, luke 7 og luke 8 tidligere i kalenderen. Men kalendermakeren måtte Fort Forkaste Forsøket på allitterasjon, på godt norsk kalt bokstavrim. Fortsatt er det Forsåvidt Fascinerende å ha Flaks og Få det til.

Dagens etappe er altså Full av F! Ikke misForstå. Det dreier seg altså om steder med Forbokstaven F. Vi begynner med et av kalendermakerens absolutte Favorittvann, som for ordens skyld ikke begynner med Ø, men får F-en fra Favoritt.

Gårsdagens etappe avsluttet vi ved bekken som bærer samme navn som vannet lenger oppe. Når vi er kommet over i Nordmarka, finner vi en sti som går opp til en vei som slanger seg litt vestover. På vei oppover passer vi 300 meter over havet med grei margin. Vannet er demmet opp, og det har vært kjentmannspost her i løpet av de siste ti årene. Før oppdemmingen var det to vann her, et nordre og et søndre.

Vi runder vannet i sør og etter ved sørvestdelen av vannet tar vi av videre vestover (og en lille smule nord). Like etter at vi har beveget oss bort fra vannet, har vi en gård på forbokstaven F (hva ellers), samme navn som en by i Østfold. Vi var visst innom her på slutten av en etappe i fjor også. Når vi nærmer oss en ny skogsvei, går vi forbi et lite vann med forbokstaven F (selvsagt).

FORMIDABELT. Finfint vann på F. Foto: FICTOR HANSEN

 

Vi har gått et stykke i dag, i luftlinje rundt 4,2 kilometer rett vest (se en tidligere etappe om uttrykket rett vest), i praksis en del lenger fordi veiene og stiene gjør det naturlig å ta en sving mot nord.

Ved dagens etappemål er det en kjentmannspost i inneværende hefte. Her sluttes ringen fra denne etappens tittel, for posten har samme navn som en bok som har en tittel med en… allitterasjon med bokstaven F. Første ord på F i tittelen er en type overhode noen steder, det siste er navnet på det vannet som er dagens turmål, og ja, du gjettet riktig: Forbokstaven er F.

FINALE. Fremme ved Finish på F. Foto: FORTEN MØST

 

Ledetråd til julaften: På vei mot det endelige turmålet går du kanskje forbi dette stedet. Foto: KJENTMANNSMERKETS VENNER

 

SNARVEI til kalenderforsiden.

Speak Your Mind

Dette nettstedet bruker Akismet for å redusere spam. Finn ut mer om hvordan kommentardataene dine behandles.